Bilinen bütün ısı yalıtım malzemeleri gevşek ve bünyesine su alabilen malzemelerdir. Dolayısıyla yalıtım ve estetik görünüm farklı ürünler ve iş yükü gerektirir. Poliüretan ise hem yüksek yalıtımı, hem de dekoratif bitişi tek işlemle sağlar. Görsel niteliği çok üstün, esnek ve çeşitlidir. Poliüretan prekast cephe kaplama ve süsleme malzemeleri ısı ve suyu ilk adımda kesmektedir.
Üstün fiziksel ve kimyasal dayanımı,
Sınırsız model ve çözüm seçenekleri,
Yüksek mukavemet değerleri,
Yüksek üretim ve montaj hızı,
Düşük sevkiyat maliyeti,
Enerji verimliliği ve tasarrufu,
Minimum yapı yük gibi üstün özellikleri ile yapı sektöründe vazgeçilmez iç mekan ve dış cephe malzemesidir.

Poliüretanın yalıtım malzemeleri arasında ısı iletkenlik katsayısı olan lamda (λ) değeri en düşük malzemedir. Akredite kurumlarla saptanmış izolasyonlu dekoratif cephe kaplamaları için değer 160 dansite (160kg/m³) yoğunluk için bile λ = 0,0242 W / mK olarak tespit edilmiştir. Yüksek lamda değerli ve izolasyonlu dekoratif dış cephe kaplama ve süsleme panoları değişik iklim koşulları için farklı kalınlıklarda üretilebilir.

Poliüretanlar kapalı hücre yapısına sayesinde 50 desibele kadar ses yalıtımı sağlamaktadır. Ayrıca poliüretan panellere ses yutucu formlar verilerek bu değerler çok daha yukarılara çıkarılabilmektedir.

Poliüretanlar kapalı hücre yapısı nedeni ile suyu absorbe etmez, yani bünyesine su almaz. Bu sayede yalıtım değerleri eksilmemektedir.

Poliüretan cephe malzemeleri, kilitli hücre yapılarından dolayı bünyesine su ve nem almadıklarından bakteri üretmez ve barındırmaz, çürümez, koku yapmaz, hijyenik özellikte çağdaş ve teknolojik ürünlerdir.

Zararlı gazlar (HFC) tüm Avrupa ülkeleri gibi ülkemizde de yasaklanmıştır. Artık çevre dostu yeni nesil ajanlar ile üretim yapılmaktadır. Malzeme oluştuktan sonra da herhangi bir risk taşımaz. Poliüretan bu yönüyle çevre dostudur.

Poliüretan oldukça uzun ömürlüdür. Kapalı hücrelerin zamanla açılması sebebi ile ilk 15 yılda sadece %10, 30 yılda ise sadece %15 miktarında yalıtım değerinde düşme görülebilmesine karşın yapılan izolasyon, bina ömrü ile paraleldir.

Poliüretan ürünleri, üzerine su bazlı veya solvent bazlı her türlü boyayı kabul edebilir. Çimento kireç ve benzeri kimyasallar içermez dolayısıyla uzun süreli kimyasal reaksiyonlar ile bünyeden dışarıya kimyasal salınımlar olmadığından dış cephe boyalarının ömrü ve renk canlılığı daha uzun ömürlüdür. Dış cephe boyanızın kalitesine paralel olarak canlılığını korur, dış ortam şartlarına karşı daha fazla mukavemet sağlar.

En çok kullanılan 180kg/m³ yoğunlukta, Shore D 25-30 değerinde yüzey sertliği üretilebilir. Sertlikle ağırlık ve yoğunluk doğru orantılıdır. Özel imalatlarda 1200kg/m³ yoğunluğa ve Shore D 80-90 yüzey sertliğine kadar ulaşılabilmektedir.

Poliüretanlar yüksek boyutsal kararlılığa sahiptirler. -30 / + 70˚C hiçbir genleşme göstermezler. Poliüretanın genleşmesi +70˚C kadar %05 civarında olup +70˚C üzerinde %1 lere kadar ulaşabilir. Bu sınırlar dışındaki sıcaklık değerlerinde özel derz-fuga uygulaması gerekir.

Poliüretan hammaddesi sıvı olarak dökülür ve kalıbın şeklini alarak üretilir. Dolayısıyla model, desen alternatifi hayal gücünüz kadar genişleyebilir.

Dış mekan kullanımı. Poliüretan cephe malzemelerinin uygulaması çok kolaydır ve çok süratlidir. Bilinen diğer sistemlerin hızı ve verimliliği ve konvansiyonel cephe kaplama sistemlerinin üretim ve uygulama süreciyle mukayese kabul etmeyecek kadar avantajlıdır. Küçük ölçekli ya da alçak binalarda poliüretan mastiklerle yapıştırma kullanılır. Yüksek binalarda mekanik montaja geçilebilir. İş teslimi süresi, işçilik, sigorta, iskele kiraları gibi konularda ciddi anlamda maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

Oldukça hafif bir sistem. Nakliye maliyetlerinizde son derece yüksek tasarruf sağlar. Uygulama sürelerini oldukça azaltır. Günümüzde yapı uygulamalarından en önemli beklenti süre konusuyla ilgilidir. Bu özelliği ile eşsizdir.

Poliüretanlar B2 ve B1’lik yanmazlık seviyesinde üretilmektedirler.